1 kwietnia 2016 | Ochotnicza Straż Pożarna w Koniach

Drony w Naszej Gminie dla OSP

dodano 1 kwietnia 2016 przez:

image
Edit : 02.04.2016 Oczywiście Wczorajszy post ( W związku z zakupem dronów) Był żartem Prima Aprilisowym, Mamy nadzieję że nikogo nie uraziliśmy w ten sposób, a nawet że udało nam się choć trochę was rozbawić.

—————————-
Wkrótce na wyposażeniu naszej jednostki a także 2 innych jednostek Osp z naszej gminie trafią profesjonalne bezzałogowe statki powietrzne tzw. drony.
Każda jednostka OSP dysponować będzie własnym urządzeniem, którego głównym zadaniem będzie monitorowanie terenu gminy pod względem zagrożenia pożarowego, zaś w okresie letnim drony wykorzystywane będą również do monitorowania sieci zlokalizowanych na terenie gminy hydrantów przeciwpożarowych aby zapobiegać nielegalnym poborom wody.
W ramach akcji profilaktycznych prowadzony będzie także monitoring obszaru gminy pod kątem wykrywania innych potencjalnie niebezpiecznych sytuacji mogących stwarzać zagrożenie dla jej mieszkańców. Ponieważ urządzenia wyposażone będą w system noktowizyjny, wspomniane powyżej działania będą mogły być prowadzone także nocą.
Statki powietrzne będą mogły wznieść się na pułap ok. 200 m i pozostawać w powietrzu przez 30 minut. Przed upływem tego czasu urządzenia przechodzić będą w tryb automatycznego powrotu, aby zapobiec sytuacji utraty zasilania przed dotarciem do punktu startowego, gdzie po wymianie ogniw zasilających będą mogły ponownie wznieść się w powietrze.
Moc urządzeń nadawczo-odbiorczych służących do kontroli drona umożliwi jego operowanie w terenie o promieniu ok. 5 kilometrów.
Sterownie dronami odbywać się będzie z ziemi przy pomocy konsoli, której operator ze specjalnego stanowiska wyposażonego w komputer będzie mógł obserwować na monitorach zarówno aktualne położenie drona w terenie (dzięki systemowi GPS) jak również obraz transmitowany z zainstalowanej na pokładzie statku powietrznego cyfrowej kamery HD. Obraz ten będzie oczywiście także rejestrowany. Drugim trybem pracy będzie możliwość autonomicznego poruszania się urządzenia z punktu do punktu po „z góry” zaprogramowanej trasie.
Mamy nadzieję, że dzięki urządzeniom znacząco wzrośnie poziom bezpieczeństwa mieszkańców naszej gminy.